Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım

Tasarım Tescili izmirEndüstriyel tasarım tescili, endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarımlarınızı korur. Endüstriyel Tasarım, seri üretim için tüketici ihtiyaç ve problemlerine yönelik, estetik, işlevsellik, ergonomi, malzeme bilgisi, pazarlanabilirlik, üretim yöntemleri ve olanakları gibi çeşitli kriterler gözetilerek yapılan tasarımlara verilen isimdir.

 

Endüstriyel Tasarım Tescili

Endüstride tasarıma yüklenen amaç, ürünün işlevselliğine katkıda bulunmak ve görünümünü değiştirerek pazarlamaya yardımcı olmaktır. Tüketiciler, malzeme kalitesi ve teknik bakımlardan aynı olan iki ürün arasında tercih yaparlarken o ürünün tasarımı büyük rol oynamaktadır. Hatta bazen müşteri tercihlerinde tek başına belirleyici olabilmektedir. Bu noktada, ticari rekabette çok büyük önemi olan ürün ve ambalaj tasarımlarının tasarım sahibi firma veya kişi tarafından tescillenmesi büyük önem kazanmaktadır.

Tasarımların tescili için yetkili merci Türk Patent Enstitüsü’dür. Yurt içinden ve yurt dışından yapılacak tüm  başvurular Türk Patent Enstitüsü‘ne veya onun yetkili kıldığı makama yapılır.

Endüstriyel Tasarım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.