HİZMETLERİMİZ

Danışmanlık

Danışmanlık
 
Marka tescili yapılan bir ürün veya hizmet, marka tescil sahibine özel ve yaptırımı olan haklar sağlar. Aynı zamanda marka tescili sahibinin üçüncü şahıslar tarafından marka tescilinin izin alınmadan kullanımını durdurma yetkisi vardır. Bu durdurma yetkisi markanın veya ürün tescilinin yayınlandığı tarih itibariyle hüküm kazanılmaktadır.
 
Marka tescilinde kazanılan hakların kapsamı ve sınırları 556 sayılı KHK’de açıkça belirtilmiştir. Aşağıda gösterilen durumlarda, marka tescili alan kişinin izninin alınmadan markasının veya marka tescilinin kullanılmasının durdurulmasını isteme hakkı vardır.
 
  • Kullandığı markanın veya marka tescilinin emtia listesine giren mal veya hizmetlerle alakalı olarak, tescilli ürün veya marka ile birebir benzer bir işaretin kullanılması,
  • Marka tescili, Patent, Tasarım Tescili olan bir ürün ile birebir veyahut benzeyen ve bu tescilin kapsadığı materyallerin veya hizmetlerin birebiri veya benzeri bulunan ürünlerin halk üzerinde karıştırılma, bağlantılı marka gözükme ihtimali olan herhangi bir logonun amblemin kullanılması,
  • Logo veya amblemin kutu, poşet, ambalaj üstünde kullanılması, Marka ve ürün tescili bulunan belgenin başka bir firma yada şahıs tarafından bu şekilde kullanımı marka tescil hakkına tecavüz sayılıp, marka tescil belgesi sahibinin isteği doğrultusunda mahkeme yoluyla yasaklanabilir, Tescilli logonun amblemin bulunduğu ürünlerin üçüncü şahıslar tarafından stoklanması, piyasaya sürülmesi marka tescil veya patent tescil hakkına tecavüzü doğurur.
  • Sahte markaların veya ürünlerin ticaret yoluyla kullanılan evraklarda, broşürlerde veya reklamlarda kullanılması, Tescilli bulunan ürünün veya marka tescilinin ithal ve ihraç edilmesi.